11 listopada świętować będziemy 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Po raz pierwszy chyba władze województwa i miasta podeszły tak kompleksowo do skonstruowania programu obchodów w regionie. Wojewoda i prezydent Bydgoszczy skoordynowali wszystkie takie inicjatywy, które nie tylko posłużą oddaniu hołdu historycznym wydarzeniom i bohaterom, ale także integrować będą lokalne społeczności bez względu na polityczne podziały.
Główne uroczystości zaplanowano w Bydgoszczy na Starym Rynku, gdzie o godz. 12,00 patriotyczne spotkanie mieszkańców będzie miało ceremoniał wojskowy z odśpiewaniem hymnu państwowego, wciągnięciem flagi na maszt, apelem pamięci, salwą honorową, wystąpieniami gości i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.
W dalszym ciągu obchodów zaprezentują się rekonstruktorzy, obejrzeć będzie można pokaz zabytkowych samochodów i historycznego sprzętu wojskowego, występy zespołów artystycznych, quizy, pokaz mody 20-lecia międzywojennego i uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Odbędzie się XVIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości, XXIX Turniej Szachowy, Bydgoski Bieg Niepodległości…
Swoje lokalne programy opracowały także społeczności samorządowe w mniejszych miastach i powiatach oraz środowiskach społecznych i zawodowych.
Do tradycji już weszły uroczyste apele załogi 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy, na które zaprosił i w tym roku komendant płk dr n.med. Sławomir Wawrzyniak. Szpital, hołdując zasadzie, że skoro nie trzeba sprawdzać się w walce o niepodległość ojczyzny, to trzeba udowadniać pracą swój patriotyzm. Wśród społeczności szpitala zasłużeni dawni członkowie kadry, seniorzy. W dniu obchodów, w tym roku 7 listopada, przewidziano podziękowania za pracę i działalność społeczną i naukową, wręczając mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz pamiątkowe ryngrafy i odznaki. Na miejscach gości zasiedli m.in. I wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz oraz bydgoscy radni, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji wojskowych.
Wicewojewoda kujawsko-pomorski, Piotr Hemmerling podkreślił znaczenie współczesnych bohaterów, którzy na co dzień troszczą się o zdrowie obywateli oraz pełnią służbę wojskową, a zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz w imieniu Prezydenta Miasta odczytał życzenia dla całego zespołu 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy, a także podkreślił rolę szpitala, który nie tylko zapewnia opiekę medyczną, ale także stanowi ważny element w systemie obronnym kraju.
Na uroczystości rocznicowe we Włocławku zaprasza mieszkańców prezydent miasta Krzysztof Kukucki:
„– Narodowe Święto Niepodległości bardziej niż inne dni pokazuje, jak mocno jesteśmy związani z ukochanym Włocławkiem, a nasza droga do odzyskania wolności zawsze będzie obecna w rodzinnych wspomnieniach, historycznych opracowaniach i w naszych sercach. Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości, serdecznie do tego zachęcam.
11 listopada wyrazimy naszą pamięć i podkreślimy znaczenie narodowych symboli. Odbędzie się tradycyjny przemarsz ze 100-metrową flagą państwową. Wyruszymy z Placu Wolności, około godziny 11.20 i przejdziemy ulicami: 3 Maja, Cyganka, Pl. Kopernika, Wyszyńskiego na Plac przed Bazyliką Katedralną.”.
A tymczasem swój udział w obchodach zaznaczyły sześciolatki z Przedszkola nr 26 „Kujawska Przystań” we Włocławku, które przygotowanym z pietyzmem widowiskiem już uczciły 106. rocznicę w niezwykle uroczysty sposób.
Fot. z Bydgoszczy – Monika Pociot
Opr. nim, 8 listopada 2024 r.